Profesjonalista -- to brzmi dumnie
Kompetencje, zaangażowanie, osobowość
Profesjonalista -- to brzmi dumnie
Ostatnio coraz częściej można spotkać się z określeniami: "profesjonalista", "profesjonalnie". Mówimy o kimś, że jest prawdziwym profesjonalistą, kiedy indziej znów, że ktoś zachował się lub postąpił nieprofesjonalnie. Funkcjonuje także określenie "profesjonalny wygląd" oraz "profesjonalny ubiór". Autor jednego z podręczników o poszukiwaniu pracy radzi kandydatom, by przychodzili na rozmowę ubrani profesjonalnie. Określenie "profesjonalista" ma z reguły wydźwięk pozytywny, zawiera się w nim uznanie i szacunek dla osoby tak nazywanej.
Nie do końca wydaje się jednak sprecyzowane, co rozumie się przez profesjonalizm, kim jest człowiek określany jako profesjonalista. O wypowiedzi na ten temat zwróciliśmy się do kilku osób mających, z racji zawodów i zajmowanych stanowisk, do czynienia z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Niektórzy wypowiedzieli się obszerniej, inni ograniczyli do lakonicznych definicji. Wniosek płynący zarówno z dłuższych, jak i krótszych wywodów brzmi: warto być profesjonalistą, a przynajmniej trzeba się starać nim zostać.
Wiedza, etyka, odpowiedzialność
Prof. Jan Wojtyła, rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach:
--...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta