Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System, który nie zadziałał

06 września 1996 | Ekonomia | DE

NIK o poręczeniach i gwarancjach MWGzZ

System, który nie zadziałał

"Rzeczpospolita" uzyskała kopię raportu Najwyższej Izby Kontroli, na który powołano się przy odwołaniu ministra współpracy gospodarczej z zagranicą, Jacka Buchacza. Inicjatorem kontroli, na podstawie której powstał ów dokument, był wicepremier Grzegorz Kołodko. Raport nie zawiera wyraźnych wniosków sugerujących zmianę na stanowisku szefa wspomnianego resortu. Znajdują się w nim jednak opisy przypadków dysponowania majątkiem państwowym bez przeprowadzania analiz co do ekonomicznych skutków takich działań. Przykładem może tu być m. in. : poręczenie udzielone prywatnej spółce Galtex, utworzenie kilku instytucji mających współtworzyć system poręczeniowo-gwarancyjny, a nawet poręczenie sprzedaży książek z serii "Kronika".

Celem kontroli NIK miała być ocena zarządzania mieniem państwowym w instytucjach utworzonych przez MWGzZ. W szczególności chodziło o zbadanie, w jaki sposób zabezpieczane są w nich interesy Skarbu Państwa. Kontrolę przeprowadzono w: Polskim Funduszu Gwarancyjnym (PFG) SA (była Agencja Rozwoju Gospodarczego SA) , Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej sp. z o. o. (była Polska Korporacja Eksportowa sp. z o. o. ) i w dwóch funduszach Poręczeń Inwestycyjno-Eksportowych Korporacja Spółdzielcza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 852

Spis treści
Zamów abonament