Różne strategie na przetrwanie
Narodowe agencje informacyjne w krajach postkomunistycznych
Różne strategie na przetrwanie
Mirosław Usidus
Większość agencji informacyjnych w krajach postkomunistycznych to wciąż państwowe instytucje. Są wprawdzie, przynajmniej same tak utrzymują, niezależne od wpływów politycznych. Czerpanie dotacji z kasy państwowej nie należy jednak wśród nich do rzadkości. Wiele z tych instytucji z utęsknieniem wyczekuje prywatyzacji. Wszystkie narzekają na problemy finansowe.
Dawne narzędzia komunistycznej propagandy krajów Europy Środkowowschodniej składały raporty ze swoich przekształceń w ostatnich latach podczas warszawskiej konferencji "Agencje informacyjne w okresie transformacji".
Reforma Polskiej Agencji Prasowej, pełniącej funkcję gospodarza konferencji, jest ciągle przyszłością. Uczestniczący w obradach reprezentanci rządu RP zapewniali, że bliską. Spotkanie w Warszawie było okazją, aby przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja narodowych agencji w innych krajach postkomunistycznych.
CzTK -- Czechy: do prywatyzacji
Czeska Agencja Informacyjna (CzTK) jest nadzorowana przez specjalną radę, której siedmiu członków wybiera parlament. Wymaga się od nich pełnej apolityczności. Agencja może korzystać z rządowych subsydiów (w 1996 r. jeszcze jej się to nie zdarzyło) , ale nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta