Służba medycyny pracy zamiast przemysłowej służby zdrowia
Przed pierwszym czytaniem
Służba medycyny pracy zamiast przemysłowej służby zdrowia
Najważniejszym zadaniem służby medycyny pracy ma być zapobieganie chorobom i urazom powstającym wskutek zatrudnienia. Firmy będą mogły zawierać umowy o objęcie opieką załóg z dowolną jednostką tej służby, te zaś będą konkurować między sobą o pozyskiwanie zleceń. Projekt ustawy o służbie medycyny pracy Sejm ma rozpatrzyć podczas najbliższego posiedzenia.
Przemysłowa służba zdrowia prawie rozpadła się na naszych oczach, jej model słusznie uchodzi za przeżytek. Miała więcej wad niż zalet. Nie obejmowała opieką profilaktyczną wszystkich pracowników, w szczególności małych zakładów pracy, mimo że właśnie tam występują liczne zagrożenia zdrowotne. W nadmiernym stopniu rozbudowywała w miejscu pracy lecznictwo, także specjalistyczne, nie mające nic wspólnego z profilaktyką, która powinna być głównym jej zadaniem. Co gorsza: w dużym stopniu była finansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa.
Projektowana ustawa umożliwi Polsce ratyfikowanie konwencji nr 161 MOP z 1985 r. dotyczącej służb medycyny pracy. Uwzględnia też dyrektywę z 12 czerwca 1989 r. Rady Unii Europejskiej określającą obowiązki pracodawcy w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia załóg.
Ustawa ma zapewnić profilaktyczną opiekę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta