Ustawy pierwszej potrzeby
Długa legislacyjna kolejka w Sejmie
Ustawy pierwszej potrzeby
Jerzy Pilczyński
Ponad 180 projektów ustaw czeka w Sejmie na uchwalenie. Większość z nich opracowali posłowie bądź komisje sejmowe. Mniej więcej jedna trzecia to projekty rządowe, które w pracach legislacyjnych powinny mieć pierwszeństwo. Stosunkowo niewielki odsetek stanowią projekty senackie i prezydenckie.
Sejm po wakacjach pracuje już swym normalnym rytmem, trudno jednak się spodziewać, aby do końca kadencji udało się skrócić tę kolejkę legislacyjną. Na miejsce projektów uchwalanych wpływają wciąż nowe. Te, których nie uda się uchwalić, stracą swą "moc" i aby Sejm zajął się nimi w przyszłej kadencji, będą musiały zostać wniesione ponownie.
Jeszcze przed wakacjami rząd przekazał Prezydium Sejmu listę trzydziestu projektów, których uchwalenie jest obecnie najważniejsze. Na razie nie nadaje im jednak klauzuli pilności, co obliguje Sejm do specjalnego trybu pracy i bywa krytykowane przez posłów jako ograniczenie możliwości ich wpływania na kształt takich ustaw. Prezydium Sejmu uwzględnia jednak rządowe priorytety w programie najbliższych prac Izby.
We wrześniu Sejm powinien finalizować prace nad nowym prawem energetycznym. Uchwalenie tej ustawy z gospodarczego punktu widzenia ma ogromne znaczenie. Zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta