Status dla Ukrainy
Po zwycięstwie Borysa Jelcyna Rosjanie wprowadzili dodatkowe cła importowe na produkty ukraińskie. Grozi to zupełnym załamaniem się słabej gospodarki ukraińskiej.
Status dla Ukrainy
Tadeusz Chabiera
6 września 1996 r. w Stuttgarcie Warren Christopher przedstawił wizję Stanów Zjednoczonych i Europy w roku 2000. W przemówieniu Christophera szczególną uwagę obserwatorów polityki międzynarodowej zwrócił fragment poświęcony Ukrainie. Sekretarz stanu USA powiedział: "Celem nowej wspólnoty atlantyckiej, o fundamentalnym znaczeniu, jest doprowadzenie do integracji Ukrainy z Europą. Ukraina zaakceptowała gospodarkę rynkową i zrezygnowała z broni nuklearnej. Szuka silnych więzów z Rosją i Europą Środkową oraz bliskiego partnerstwa z narodami i instytucjami zachodnimi. Chcemy pomóc Ukrainie wzmocnić jej niepodległość poprzez rozwiązanie poważnych problemów ekonomicznych, uzyskanie dostępu do ważnych rynków i rozszerzoną współpracę z NATO. "
Ta deklaracja intencji miała przede wszystkim pokazać, jakie miejsce w europejskich planach na przyszłość zajmuje dziś Ukraina -- dziś, to znaczy dopiero 5 lat od ogłoszenia niepodległości. Okazało się, że jest to miejsce kluczowe w powstającym systemie bezpieczeństwa europejskiego. Trzeba przyznać, że stanowi to duży sukces Ukraińców.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta