Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ci, którzy pozostali, nie mają dokąd wyjechać

25 października 1996 | Kraj | IT

W ostatnich dwudziestu latach liczba mieszkańców zmniejszyła siętam o połowę.

Ci, którzy pozostali, nie mają dokąd wyjechać

Iwona Trusewicz

Sylwia stała na krzyżówce koło Małdyt i łapała okazję. Zmierzchało, było zimno i mokro. Nie miała pięniedzy na autobus, bo w internacie w Ostródzie ukradli jej torbę z butami i pieniędzmi. Internatu się nie ogrzewa, więc perspektywa pozostawania przez weekend w zimnym pokoju i bez jedzenia wygnała osiemnastolatkę na drogę. Sylwia zdecydowała się jechać do domu, gdzie ciepło, gdzie "ukochana mamusia". Wsiadając do samochodu szczękała zębami, zanim poprosiła o podwiezienie do. .. Wenecji.

W szkole straszy

Dwie setki mieszkańców, sześcioklasowa szkoła przy kociełbowej drodze, sklep, w którym nie ma wędlin, bo nikt ich tu nie kupi, opustoszały dwór z XVIII wieku, resztki starego parku, przydrożna 200-letnia kuźnia i dwa zdewastowane poniemieckie cmentarze -- to cała Wenecja. Jest ponad dwa razy młodsza od swojej słynnej włoskiej imienniczki. W tym roku jej historii stuka 660 lat.

Polska Wenecja leży pod Morągiem, z dala od szosy. Kilka mazurskich ceglanych domów w jabłoniowo-śliwowych sadach i betonowe osiedle z epoki, którą ludzie wspominają tu z utęsknieniem. Śmierdzi. Ścieki spływają do rowów mielioracyjnych. Rowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 895

Spis treści
Zamów abonament