Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomyłka, falsyfikat czy prawda?

25 października 1996 | Nauka i Technika | KK

Pomyłka, falsyfikat czy prawda?

Czterdzieści lat temu odnaleziono mapę narysowaną w Europie, najprawdopodobniej w Bazylei w 1440 roku, a więc na pół wieku przed wyprawą Kolumba. Widnieje na niej kanadyjska wyspa Nowa Ziemia, ale pod nazwą Vinland. Zaraz po odkryciu mapy odezwały się głosy, że albo chodzi o pomyłkę, albo o falsyfikat. Oczywiście wykonano analizy fizyczne i chemiczne, które jak to często bywa w takich przypadkach, nie wszystkich przekonują. W tym roku, po konferencji zorganizowanej przez uniwersytet Yale, gdzie przechowywana jest mapa ubezpieczona na 25 milionów dolarów, spór wybuchł z nową siłą.

Zadanie dla detektywa

Współczesne dzieje mapy "Vinland" rozpoczęły się w latach 50. Niejaki Enzo Ferrajoli, syn słonecznej Italii, przemierzał Europę w poszukiwaniu starych manuskryptów. Między innymi trafił do genewskiego antykwariusza Nicolasa Raucha, od którego to i owo kupił, to i owo mu sprzedał. Powiedzmy od razu: Ferrajoli był oszustem.

W 1957 pewien amerykański antykwariusz także trafił do genewskiego kolegi po fachu i kupił od niego wiele manuskryptów za 3500 dolarów. Wśród zakupionych rękopisów znalazł się cienki tomik o wymiarach 28, 5 x 21 cm, zawierał ogółem 1450 linijek łacińskiego tekstu i komentarzy.

Książka nosi tytuł "Historia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 895

Spis treści
Zamów abonament