Sprzymierzeniec czy wróg
W ciągu najbliższych lat świat musi zdecydować, jak będzie traktować Chiny
Sprzymierzeniec czy wróg
Krzysztof Darewicz z Pekinu
Analizując wypowiedzi naszych polityków i komentarze mediów na temat Chin, można bez trudu zauważyć podział na dwa obozy. Jeden grupuje zwolenników poglądu, że ze względu na komunistyczny charakter władz w Pekinie i łamanie przez nie praw człowieka Polska nie powinna utrzymywać z tym państwem zbyt bliskich stosunków. Drugi obóz jest z kolei za budowaniem jak najszerszych więzi, choć oczywiście nie z uwagi na panujący tam system, lecz przede wszystkim na dynamiczny wzrost potencjału gospodarczego i pozycji na arenie międzynarodowej.
Ambiwalentny stosunek do Chin nie jest zjawiskiem występującym wyłącznie w Polsce. Praktycznie w każdym kraju ścierają się bowiem odmienne poglądy na ich temat. I mimo że może się to jeszcze nie wydawać oczywiste, to jednak zasada konstruktywnego podejścia do Chin zaczyna dominować nad koncepcją ich izolowania i ciągłego potępiania. Innego wyjścia chyba po prostu nie ma.
Chińskie pytania
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak postępować z Chinami, trapi świat nie od dziś, ale teraz ich rosnąca potęga zmusza do coraz bardziej konkretnego działania. Niestety, nie jest to łatwe zadanie i nawet niekwestionowany lider światowy, czyli Stany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta