Znowelizowany fundusz świadczeń socjalnych
Między Sejmem a Senatem
Znowelizowany fundusz świadczeń socjalnych
Nowelizacja przepisów o funduszu świadczeń socjalnych wynikła z potrzeby przystosowania ich do obecnej treści kodeksu pracy i z faktu, że prawa i obowiązki stron stosunku pracy podlegają teraz w większym stopniu regulacjom wynikającym z konsultacji między pracownikami a pracodawcami.
Jak wyjaśnił w trakcie drugiego czytania poseł sprawozdawca Krzysztoń Budnik (UW) , nowe podejście do problemu wynika z treści art. 16 kodeksu pracy, który mówi, że pracodawca zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników stosownie do możliwości i warunków swojego przedsiębiorstwa. Z art. 94 pkt 8 k. p. wynika, że czyni to w miarę posiadanych środków. W nowelizacji chodzi więc o wprowadzenie pewnej fakultatywności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i pozostawienie decyzji w większym zakresie samym pracodawcom oraz związkom zawodowym. Chodziło także o rozwiązanie problemu małych przedsiębiorstw, którym obowiązek tworzenia funduszu ograniczał zdolności produkcyjne. W myśl bowiem dotychczasowych przepisów obowiązek tworzenia funduszu obejmował nawet osobę zatrudniającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta