Wojska NATO i partnerskie
Między Sejmem a Senatem
Wojska NATO i partnerskie
Sejm uchwalił ustawę zalecającą ratyfikację umowy międzynarodowej, regulującej sytuację wojsk NATO oraz państw uczestniczących w Partnerstwie dla Pokoju podczas pełnienia zagranicznych misji na terytorium innych państw partnerskich.
Państwa NATO wiąże umowa wsprawie statusu ich sił zbrojnych podczas misji w innym kraju sojuszniczym, podpisana w Londynie w 1951 r. , tzw. NATO SOFA. Ponad rok temu sporządzono w Brukseli inną umowę, ważną także dla Polski. Na jej podstawie państwa, które przyjęły zaproszenie do udziału w Partnerstwie dla Pokoju zobowiązują się stosować większość postanowień NATO SOFA w taki sposób, jakby były członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zgodę na ratyfikację tej umowy wyraził wczoraj Sejm. Reguluje ona m. in. kwestie wjazdu i wyjazdu z terytorium państw-członków sił zbrojnych, jurysdykcję, sposób dochodzenia roszczeń cywilnych, zwolnienia podatkowe i celne, korzystanie z opieki lekarskiej. Protokół dodatkowy do umowy zakazuje wykonywania przez państwastrony kary śmierci na żadnym z członków sił zbrojnych i pracowników cywilnych tych wojsk i członków ich rodzin.
Jednocześnie Sejm znowelizował ustawy: o broni, amunicji i materiałach wybuchowych; o powszechnym obowiązku obrony RP; Kodeks karny; Kodeks postępowania karnego; o drogach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta