Nie będzie liberalizacji kar
Nie będzie liberalizacji kar
Rozmowa z posłem profesorem Andrzejem Gaberle z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. projektu kodeksu postępowania karnego
O gruntownej reformie prawa karnego mówi się od dawna. Już kilka lat pracują nad nią posłowie, a od dziewięciu -- specjalna komisja prof. Kazimierza Buchały. Czy rzeczywiście reforma jest tak gruntowna, że jej opracowanie wymagało aż tak długiego czasu?
Nie od dziś wiadomo, że cała sfera przestępczości jest wynikiem układu społecznego i tego, co dzieje się w społeczeństwie. Klasycznym przykładem są przestępstwa gospodarcze. Obecnie mamy system gospodarki wolnorynkowej, a to narzuca pewne sposoby działania i wpływa na to, jaka przestępczość się pojawia. Zmiana ustrojowa w naszym państwie w 1989 r. narzuciła potrzebę nowelizacji całego systemu prawa karnego. Dotychczasowy, nastawiony na ochronę różnych interesów państwa, zarówno fiskalnych przez wzmożoną ochronę mienia społecznego, jak i ochronę systemu politycznego, zaniedbywał ochronę obywateli. To wszystko trzeba zmienić. Początkowo próbowano wprowadzać zmiany cząstkowe. Mają one jednak to do siebie, że przeniesione z jednego systemu do drugiego funkcjonują jako obce ciało. Konieczna stała się więc zmiana całościowa.
W nowelizacji kodeksu karnego zmienia się struktura samego przestępstwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta