Od wielkiej płyty do paszportu cieplnego
Oszczędzanie energii
Od wielkiej płyty do paszportu cieplnego
Z powodu wieloletnich zaniedbań, większość budynków mieszkalnych w naszym kraju, wyposażonych w niezbyt sprawne instalacje grzewcze, traci ogromną ilość ciepła. Zarówno w domach zbudowanych przed wieloma laty, jak i w bardziej nowoczesnych, występują wady technologiczne powodujące nadmierne zużycie energii cieplnej. Obciąża to dużymi kosztami nie tylko całą gospodarkę, ale przede wszystkim każdego użytkownika.
Koszty ogrzewania budynku sięgają obecnie 70 proc. opłat czynszowych, co niekorzystnie wpływa na standard życiowy wielu rodzin.
Jedynym wyjściem jest dążenie do bardziej racjonalnej gospodarki ciepłem, co odkryły już dawno kraje Europy Zachodniej. Np. w Niemczech stwierdzono, że można bardzo prostymi środkami technicznymi zmniejszyć zużycie paliw stosowanych do ogrzewania budynków o co najmniej 50 proc.
Wielka płyta
Od kilkunastu lat ociepla się w Polsce ściany budynków, wktórych występują wady technologiczne. Głównie dotyczy to budynków wykonanych z wielkiej płyty. Najczęściej występujące wady to przeciekanie wody deszczowej przez złącza oraz przemarzanie ścian, zwłaszcza w narożnikach, pod sufitem i przy podłodze. W miejscach tych występują tzw. mostki termiczne, to znaczy, że nie ma tam wystarczającego ocieplenia i na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta