Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno umówić się ze społeczeństwem

29 listopada 1993 | Gazeta | PR

Propozycja premiera Pawlaka

Trudno umówić się ze społeczeństwem

Waldemar Pawlak zaproponował zawarcie umowy społecznej. Miałoby to się stać jeszcze do końca tego roku. Politycy twierdzą jednak, że termin ten jest nierealny, a sam premier nie przedstawił do tej pory żadnych konkretów.

Pozostaje więc pytanie, czy rząd chce naprawdę umówić się ze społeczeństwem, podzielić odpowiedzialnością, czy też propozycja była zwykłym chwytem retorycznym. Gdyby jednak rząd się zdecydował, to zawarcie umowy ze związkowcami i pracodawcami będzie niezwykle trudne, a być może nie do osiągnięcia w obecnej sytuacji.

Pierwsze jaskółki

Umowy społeczne zawierane są często w kryzysowych sytuacjach, w czasach, gdy szybkość przeprowadzanych zmian i konieczne w yrzeczenia wymagają consensusu. Do umów społecznych zaliczane są m. in. porozumienia rząd -- "Solidarność" zawarte w 1980 roku. Ideę paktu społecznego podjęto w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, ale skończyło się na projektach. Kolejna próba to czasy rządu Hanny Suchockiej. Zawarł on z Konfederacją Pracodawców Polskich i 9 centralami związkowymi (m. in. OPZZ i "Solidarnością") "Pakt o przedsiębiorstwie", który dotychczas nie w szedł w życie. Krokiem na tej drodze było powołanie, także na mocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 127

Spis treści
Zamów abonament