Opłaty dodatkowe w koszty
W spółkach pracowniczych
Opłaty dodatkowe w koszty
Ponad 700 przedsiębiorstw państwowych zostało sprywatyzowanych przez oddanie ich mienia do odpłatnego korzystania spółkom pracowniczym. Jeżeli umowa przewiduje przeniesienie na taką spółkę własności tego mienia, to zgodnie z zarządzeniem ministra finansów z 10 listopada 1990 r. w sprawie ustalania należności za korzystanie z mienia Skarbu Państwa (M. P. nr 43, poz. 334 z późn. zm. ) spółka ta zobowiązana jest do uiszczenia raty kapitałowej oraz opłaty dodatkowej. Jednocześnie minister finansów w § 6 tego zarządzenia zezwolił na wpłacanie opłaty dodatkowej:
1) w pierwszych czterech kwartałach obowiązywania umowy -- w wysokości 1/ 3 opłaty dodatkowej ustalonej dla tego okresu,
2) w następnych czterech kwartałach obowiązywania umowy -- w wysokości 1/ 2 opłaty dodatkowej ustalonej dla tego okresu.
Powstała w związku z tym wątpliwość, czy do kosztów uzyskania przychodów spółek pracowniczych należy zaliczyć opłatę dodatkową w pełnej wysokości (należną za dany rok) , czy też tę jej część, która została rzeczywiście wpłacona. Urzędnicy Ministerstwa Finansów opowiadają się oczywiście za tym drugim, co wywołuje protesty spółek pracowniczych. W ydaje się, że nim sprawa trafi na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego (a na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta