Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Rozdział 5
PRÓBY I BŁĘDY
W ciągu dziesięciu lat od chwili objęcia przez Gianniego Agnellego funkcji prezesa koncernu Fiat przeżywał swój największy kryzys w historii. W obec wstrząsów, spowodowanych strajkami i terrorem ekstremistów, słabnącymi rynkami zbytu i pogarszającą się sytuacją finansową, przy jednoczesnym usiłowaniu odparcia ataków na froncie przemysłowym i politycznym, wydawało się, że główna podpora włoskiej inicjatywy prywatnej może się zawalić. W łaśnie w latach najkoszmarniejszych dla światowego przemysłu samochodowego Gianni Agnelli, wspierany przez młodszego brata Umberta, zdobywał szlify jako prezes. Niektóre z problemów, z jakimi Fiat miał do czynienia po dziesięciu latach zajmowania przez niego najwyższego stanowiska w firmie, były od niego niezależne. Stanowiły objawy trudnych i złożonych zmian, zachodzących na światowym rynku. Jednakże inne były spowodowane wadliwymi decyzjami oraz błędami w zarządzaniu. Pierwsze dziesięciolecie Gianniego u Fiata najlepiej można opisać jako okres prób i błędów.
Zdaniem jednego z obserwatorów, ostatecznym celem Agnellego było "stworzenie naprawdę międzynarodowej firmy samochodowej, na zasadach General Motors". Aby uzyskać pomoc w realizacji tego celu, po dwóch latach pełnienia jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta