Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma aparatu skarbowego

29 listopada 1993 | Prawo | JK

Jak jest, jak być powinno

Reforma aparatu skarbowego

Poziom wydatków państwa, a więc i możliwość zaspokajania przez nie potrzeb społeczeństwa, uzależniony jest, praktycznie w całości, od wielkości wpływów podatkowych.

Celem polityki podatkowej państwa powina być zatem optymalizacja dochodów budżetowych, tzn. taki wpływ pieniądza do budżetu, aby zapewnił sprawne funkcjonowanie struktur państwa oraz umożliwił rozwój gospodarki.

Obecny system podatkowy celu tego, moim zdaniem, nie spełnia. U podstaw obecnej polityki podatkowej wydaje się leżeć zasada zasilania budżetu jako ostatecznego celu tej polityki, co nie jest, w moim przekonaniu, równoznaczne z liczeniem się z potrzebami budżetu państwa. Budżet zaś musi uwzględniać możliwości wywiązywania się przez podatników z obciążeń. Jeśli obciążenia te będą zbyt duże, może nastąpić załamanie gospodarki, a co za tym idzie, spadek dochodów państwa i wzrost przestępstw skarbowych.

Zjawisko "ucieczki przed podatkiem" prowadzi do zachwiania równowagi systemu podatkowego, jako że niektórzy podatnicy ponoszą go w pełnym w ymiarze, a inni unikają obciążeń, co oczywiście zmniejsza wpływy skarbowe. Ma też ujemne skutki gospodarcze, zakłóca bowiem warunki konkurencji. Z dwu rywalizujących przedsiębiorstw triumfować będzie to,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 127

Spis treści
Zamów abonament