Bądźmy świadomi zagrożeń
Bądźmy świadomi zagrożeń
Z dr hab. Anną Kossowską, sekretarzem Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego, rozmawia Żaneta Semprich
Niedawno obiegła prasę wiadomość o szesnastolatku, który zamordował, by ukraść. Był to przypadek odosobniony i szokujący, jednak wiek sprawców najcięższych przestępstw obniża się. Czy jakakolwiek teoria kryminologiczna jest w stanie wyjaśnić tego przyczyny?
Można próbować to zrobić odwołując się do różnych teorii. Zwolennicy tzw. teorii kontroli społecznej, do których należę, odpowiedzieliby tak: Polska, kraje naszego regionu, a nawet więcej -- kraje z naszego kręgu kulturowego, stanęły w obliczu wyjątkowo skomplikowanej sytuacji, spowodowanej gruntowną zmianą, która pogłębia dezorganizację społeczną charakterystyczną dla w szystkich w spółczesnych społeczeństw. Kontrola społeczna nie funkcjonuje w łaściwie. W zrasta liczba bodźców, jakim jesteśmy poddawani. Upadło w iele autorytetów. W szystko stało się płynne.
To, co dziś dzieje się w Polsce i innych krajach postkomunistycznych, określić można jako eksperyment socjologiczny na ogromną skalę. Do w ielu zmian, jakie zaszły we w szystkich dziedzinach życia, społeczeństwo nie było przygotowane. Wielu nie bardzo dziś w ie, jakie normy obowiązują, czy w ogóle jest jakieś prawo, niektórzy zaczynają w ątpić, czy istnieją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta