Obrazki z Uppsali
Obrazki z Uppsali
Elżbieta Sawicka
Ze Sztokholmu, szybkim i wygodnym pociągiem, jedzie się do Uppsali niecałą godzinę. To niewielkie, malowniczo położone nad rzeką Fyrisan miasto było ważnym ośrodkiem życia politycznego i religijnego już w czasach wikingów. Dziś znane jest w świecie głównie jako siedziba uniwersytetu (założonego w roku 1477) , ważny ośrodek naukowy i kulturalny, a także jako miejsce koronacji królów Szwecji i siedziba arcybiskupstwa. 13 grudnia, w dniu św. Łucji, odwiedziła Uppsalę Wisława Szymborska. W sali biblioteki uniwersyteckiej Carolina Rediviva otwarto poświęconą jej wystawę.
Oszklone gablotki
Carolina Rediviva to -- oczywiście po katedrze -- najbardziej znany gmach w Uppsali. Nie można nie dostrzec jej imponujących, majestatycznych kształtów. Zbudowana przez Carla Fredrika Sundvalla, stanowi typowy przykład architektury szwedzkiej pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja poświęcona polskiej noblistce znajduje się na parterze, w zakończonej absydą "stora läsesalen", czyli w wielkiej czytelni. Podczas oglądania wystawy mimowolnie przychodzą na myśl strofy wiersza Wisławy Szymborskiej "Muzeum" z tomu "Sól" (1962) :
Z braku wieczności zgromadzono dziesięć tysięcy starych rzeczy. Omszały woźny drzemie słodko zwiesiwszy wąsy nad gablotką.
Woźnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta