Być u siebie
Być u siebie
Rozmowa z Tadeuszem Żukowskim, poetą, reżyserem filmów dokumentalnych
Jest pan poetą, autorem "Księgi listów", "Elegii zimowej", od siedmiu lat zajmuje się pan także realizacją filmów dokumentalnych o współczesnych poetach i pisarzach, chociaż nie tylko. ..
Przy okazji wręczania mi Nagrody im. Stanisława Piętaka zapytano, co jest dla mnie ważniejsze -- film czy poezja. Odpowiedziałem wtedy, że wrażliwość poetycka jest dla mnie podstawą wszelkich działań twórczych. Do filmu doszedłem przez poezję i teatr (pięć lat pracowałem w Teatrze Nowym w Poznaniu za dyrekcji Izabelli Cywińskiej) . Wraz z powiększaniem się doświadczeń realizacyjnych dochodzę do przekonania, iż film dokumentalny musi być oparty na wrażliwości poetyckiej. Zarówno w poezji, jak i w filmie decyduje moc widzenia. Potęga odkrywanego o brazu.
Czy jednak praca dla telewizji nie niszczy wrażliwości, o której pan wspomniał?
Nigdy nie wiadomo ostatecznie, co ją niszczy, a co pogłębia. Telewizja ma ten zbawienny walor, że oddaje głos obrazowi, przełamując tym samym dominację słowa ipustosłowia w naszej kulturze. Poezja również wyrasta ze sprzeciwu wobec wyjałowionej mowy. Telewizja nie niszczy poezji, zabiera co najwyżej czas na kontemplację.
Kiedy mając 34 lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta