Marzenie ściętej głowy
Przeszczepić całe ciało lub, jak kto woli, głowę, czyli połączyć ją z ciałem innego człowieka – czy to w ogóle jest możliwe? Tak – twierdzi neurochirurg doktor Sergio Canavero z Uniwersytetu w Turynie.
Szczegółowy plan pierwszej na świecie próby przeszczepienia ludzkiej głowy dr Sergio Canavero przedstawi w czerwcu podczas dorocznej konferencji Amerykańskiej Akademii Chirurgii Neurologicznej i Ortopedycznej (AANOS) w Annapolis w stanie Maryland. Ale czy społeczeństwo jest gotowe do takiej operacji?
„Potworne", „niemożliwe", „cudaczne" – to tylko niektóre określenia, jakie padają, kiedy mowa o przyłączeniu żywej ludzkiej głowy do ciała osoby zmarłej.
Sól dla ochłody
Ale dr Sergio Canavero traktuje zabieg bardzo poważnie. Chce dać szanse ludziom śmiertelnie chorym, którym medycyna nie jest w stanie pomóc, osobom dotkniętym tetraplegią, czyli paraliżem czterech kończyn spowodowanym uszkodzeniem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Według włoskiego neurochirurga z tej metody będą korzystać ludzie w końcowym stadium choroby nowotworowej, w zaawansowanym stadium cukrzycy czy ofiary wypadków z licznymi uszkodzeniami narządów wewnętrznych.
Dr Canavero jest dyrektorem Turin Advanced Neuromodulation Group. Zyskał rozgłos w środowisku neurochirurgów w 2008 roku, kiedy wybudził 20-letniego pacjenta pozostającego od dwóch lat w stanie wegetatywnym.
Włoski specjalista podczas konferencji w Annapolis chce wezwać kolegów na całym świecie do współpracy przy tym pionierskim przedsięwzięciu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta