Miesięczny sprawdzian z przewodniczenia
Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Miesięczny sprawdzian z przewodniczenia
Jak prezentują się dokonania Polski po ponad roku członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a bezpośrednio przed objęciem przewodnictwa przez nasz kraj prac RB? Co możemy uczynić w ciągu marca, kiedy -- na zasadach rotacji -- będziemy kierować działalnością Rady, a co w pozostających nam kilku miesiącach? Czy członkostwo w Radzie sprzyja realizacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej, jakimi jest uzyskanie członkostwa w euroatlantyckich strukturach bezpieczeństwa?
Polska nie zasiada w Radzie Bezpieczeństwa po raz pierwszy. Przed 1996 r. byliśmy tam już reprezentowani czterokrotnie. Ale niepodobna porównywać obecnej kadencji z tymi minionymi nie tylko ze względu na odmienne kierunki polskiej polityki zagranicznej, ale też z uwagi na sytuację międzynarodową, w której przychodzi nam angażować się w prace Rady.
Radę Bezpieczeństwa tworzy piętnastu członków (ramka) . Polska jest wśród dziesiątki niestałych członków, którzy o dwuletnie kadencje muszą rywalizować w procesie wyborczym. Naszym konkurentem w wyborach (a prowadzone są one w ramach tzw. grup regionalnych) była Albania. Zwyciężyliśmy proporcją głosów 128 do 48. W tym wyniku odzwierciedlało się sporo uznania dla pozycji, jaką zajmujemy w ostatnich latach na arenie międzynarodowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta