Kontrowersje wokół służby cywilnej i dyrektorów generalnych urzędów
Kontrowersje wokół służby cywilnej i dyrektorów generalnych urzędów
Teresa Rabska
Przesadą jest mówić dzisiaj o służbie cywilnej. Faktycznie jeszcze jej u nas nie ma i prawdopodobnie dość długo nie będzie, choć ustawa o służbie cywilnej z 5 lipca 1996 r. formalnie weszła w życie: częściowo 26 sierpnia 1996 r. , a w całości -- 1 stycznia 1997 r.
Są dwa fundamentalne problemy każdej administracji publicznej: struktury organizacyjne ikadry. Obydwa do dnia dzisiejszego nie do końca rozwiązane. Administracja nie doczekała się rzeczywistej reformy (problemu tego nie chciałabym tutaj rozwijać, zainteresowanych odsyłam do: Reforma centrum rządu a potrzeby administracji publicznej, "Przegląd Sejmowy" 1997, nr 1) . Podstawą zaś tworzenia nowej kadry administracyjnej, czyli "urzędników służby cywilnej" ma być ustawa o służbie cywilnej.
Postanawia ona jednoznacznie, że "korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na podstawie ustawy (. .. ) zwani urzędnikami służby cywilnej" (art. 1) i dalej: "Urzędników służby cywilnej zatrudnia się na podstawie mianowania w imieniu RP" (art. 2) . I właśnie ani "korpusu" i ani jednego "urzędnika służby cywilnej" jeszcze nie ma i być nie może.
Paromiesięczne opóźnienia
Ustawa ustala bowiem obligatoryjny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta