Informacje
Informacje
Na nowe prawo celne czekają od dawna wszyscy uczestniczący w wymianie towarowej z zagranicą: celnicy, importerzy, eksporterzy i agencje celne. Trwający półtora roku proces legislacyjny zakończył podpis prezydenta pod nową i nowoczesną ustawą opartą na wzorcach Unii Europejskiej. Potocznie nazywa ją się kodeksem celnym. Składa się z niemal trzystu artykułów i jest najobszerniejszym aktem normatywnym, jaki przygotowano w ostatnich latach. Oczywiście nie sama tylko objętość świadczy o jego doniosłości. Pewne przyjęte w nim rozwiązania wprowadzają tak istotne zmiany do istniejącego stanu prawnego, że bez wielkiej przesady można określić je jako rewolucyjne. Kodeks wejdzie w życie 1 lipca 1997 r.
Mimo że ustawa reguluje sprawy celne o wiele obszerniej niż dotychczasowe prawo celne z 1989 r. , będzie ona tylko częścią nowego porządku w tej sferze. Przewiduje się wydanie aktów wykonawczych regulujących ponad 70 szczegółowych kwestii dotyczących obrotu z zagranicą i kontaktów z urzędami celnymi. Intensywnie prowadzone prace nad tymi aktami (które przyjmą postać rządowych i ministerialnych rozporządzeń oraz zarządzeń prezesa GUC) są już w fazie konsultacji międzyresortowych i zapewne będą znane w ostatecznym kształcie na wiosnę br. Materia dotycząca wymiany towarowej z zagranicą zostanie unormowane także przez inne ustawy (np. o administracyjnym regulowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta