Miasta dla uchodźców mogą być większe od Warszawy
Maciej Miłobędzki, architekt | Lewicowe ruchy popierały budowanie dla mas, ale ich uwłaszczanie zwalczały. Bo gdy najemcy stają się właścicielami, przestają być antysystemowi.
"Plus Minus": 88 architektów, 37 krajów... Co weneckie Biennale Architektury może powiedzieć o współczesnym świecie?
Maciej Miłobędzki, architekt: W Wenecji pokazywane są zarówno problemy Trzeciego Świata, miejsc zdegradowanych, jak i dobrze rozwiniętych miast Europy. Oglądamy architekturę interwencyjną, ale i taką tworzoną w oparciu o zrozumienie różnych tradycji i stylów życia. Niektóre prezentacje dają też nadzieję na wyzwolenie się od nadmiaru cywilizacyjnego balastu „starej Europy": świata norm, procedur, jedynie słusznych zestawów wzorców i technik, które dawno utraciły sens i związek z celami, dla jakich zostały stworzone.
„Rezygnacja z popisowych, ekstrawaganckich projektów na rzecz poprawy warunków życia, prostych materiałów, architektury bardziej dostępnej" to przesłanie chilijskiego twórcy Alejandra Araveny. Czy to koniec epoki tzw. stararchitects? Czy zamknęła ją śmierć gwiazdy Zahy Hadid?
Tak, to już się stało, także przez kryzys ekonomiczny. Nastąpiło zmęczenie materiału: świat przestał czekać na kolejną spektakularną formę będącą niczym więcej, jak pomnikiem ego architekta. Z wypowiedzi kuratorskich mogło wynikać, że Biennale nastawione będzie na tanie budowanie dla osób potrzebujących, kwestie polityczne i ekonomiczne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta