Fuzja per incorporationem
Art. 347 kodeksu handlowego
Fuzja per incorporationem
WIESłAW OLEś MATEUSZ RODZYNKIEWICZ
Czy emisja akcji dokonywana przez spółkę przejmującą skierowana do a kcjonariuszy spółki przejmowanej jest emisją aportową, do której stosuje się ograniczenia przewidziane w art. 347 kodeksu handlowego -- a jeżeli tak, to do jakich konsekwencji prowadzi przyjęcie tego poglądu, gdy akcje łączących się spółek pozostają w obrocie publicznym i obrocie giełdowym? Pytanie dotyczy doniosłego aspektu łączenia się tzw. spółek publicznych w sposób, o którym mowa w art. 463 pkt. 1 k. h.
W kwestii stosowania art. 347 k. h. do fuzji per incorporationem brak spójnego i klarownego poglądu, abstrahując nawet od dodatkowego "współczynnika trudności", jakim jest zagadnienie stosowania art. 347 k. h. do spółek publicznych.
W literaturze przedmiotu
I tak w komentarzu do kodeksu handlowego (tom II, Warszawa 1996) prof. A. Szajkowski pisze: "Jak się wydaje, do akcji przekazanych akcjonariuszom spółek przejętych należy stosować przepisy art. 347 k. h. (akcje za aporty) . W związku z tym akcje te powinny pozostać imienne aż do chwili zatwierdzenia przez walne zgromadzenie sprawozdania i rachunków za drugi rok obrotowy i w ciągu tego czasu nie mogą być zbywane ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta