Prawo sieci informatycznych
EKSPERTYZA
Nie tylko dla użytkowników Internetu
Prawo sieci informatycznych
J. B ARTA, R. MARKIEWICZ
Gwałtownie rozwijająca się technika informatyczna zmusi do powstania nowej dziedziny prawa. Już teraz mówi się o kształtowaniu "prawa sieci informatycznych".
Fascynację samymi komputerami zastępuje dziś fascynacja możliwościami, jakich dostarczają techniki multimedialne oraz oplatające cały świat, sprzężone z sieciami telekomunikacyjnymi, sieci informatyczne, z największą spośród nich, rozwiniętą pierwotnie dla celów militarnych i naukowych, siecią Internet, która liczy dziś kilkadziesiąt milionów zarejestrowanych użytkowników. Do potocznego języka wkroczyło już takie sugestywne pojęcie jak "autostrada informatyczna". Głoszone są tezy o rewolucji digitalnej, o początku nowej ery w dziejach ludzkości -- ery informatycznej, i o kształtowaniu się nowego rodzaju społeczeństwa -- społeczeństwa informatycznego.
W sporządzonym przed kilku laty dla rządu amerykańskiego raporcie zwraca się uwagę na nieuniknioną ewolucję zmierzającą w tym kierunku, że działające w kraju oddzielnie informacyjne infrastruktury (telefony, faksy, komunikacja telewizyjna, w tym telewizja kablowa, komunikacja satelitarna, radia, komputer) w nieodległej przyszłości przekształcone zostaną w wysoko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta