Informacje
Informacje
RAPORT - GIEłDY TOWAROWE
71(4628)
25 marca 1997
17
Przed kilkoma tygodniami w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o giełdach towarowych i domach składowych. Treści zawarte w tym dokumencie, nad którym prace trwały ponad 5 lat, wywołały wiele kontrowersyjnych opinii, a dyskusja o giełdach, zasadach ich funkcjonowania, przyszłości, analogiach z podobnymi instytucjami na świecie, ze środowisk bezpośrednio związanych z ich działalnością, przeniosła się również na prasowe łamy.
Giełdami zaczęli interesować się również ci, którzy wcześniej wiedzieli o tym handlu mało, obecnie zaś dostrzegli we współpracy z nimi także szansę dla siebie czy swojej firmy.
Inaczej niż na świecie
W USA czy innych krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej giełdy towarowe odgrywają istotną rolę. Dają bowiem rzetelną, łatwo dostępną informację osytuacji na rynku danego produktu. W wyniku zderzenia dużej podaży i popytu kształtują one w sposób obiektywny ceny, które przenoszone są do obrotu pozagiełdowego. Są podstawowym wskaźnikiem przy planowaniu wielkości zasiewów, określaniu zapotrzebowania na środki do produkcji rolnej, rozmiarów przetwórstwa itp.
Na świecie giełdy towarowe rozwijające się wraz z gospodarką rynkową począwszy od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta