Europa nie kończy się na Odrze
INDEKS
Czterdziestolecie Traktatów Rzymskich -- niemiecki punkt widzenia przedstawia w "Rzeczpospolitej" szef dyplomacji RFN
Europa nie kończy się na Odrze
KLAUS KINKEL
Przed 40 laty, w dniu 25 marca 1957 roku, szefowie rządów i ministrowie spraw zagranicznych sześciu krajów europejskich podpisali w Rzymie traktaty założycielskie Wspólnot Europejskich. Przyświecały im wizje i nadzieje, które zrodziły najbardziej udane przedsięwzięcie drugiej połowy naszego wieku: 40 lat pokoju, wolności i stabilności -- początkowo tylko dla Europy Zachodniej, ale w końcu proces zjednoczenia kontynentu prowadził do przezwyciężania jego podziału.
Do kresu tej drogi jest jeszcze daleko. W obecnym roku musimy podjąć trzy wielkie zadania. Musimy umocnić Unię, tak by mogła skutecznie reprezentować interesy Europejczyków w świecie również wtedy, gdy będzie liczyć 20 lub więcej członków. Zdniem 1 stycznia 1999 roku musimy - jak to zostało uzgodnione - wcielić w życie unię gospodarczą i walutową, ściśle przestrzegając kryteriów z Maastrichtu. Wreszcie, musimy spełnić oczekiwania ludzi w Europie Środkowej i Wschodniej, których przez dziesięciolecia zachęcaliśmy, by przyłączyli się do demokratycznych instytucji euroatlantyckich.
Nowy model polityki międzynarodowej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta