Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rockman, który pamięta Syrię w rozkwicie

26 sierpnia 2017 | Plus Minus

Mieliśmy rozmawiać o nowej płycie „Heat". Ale dzień przed moim spotkaniem z Kamilem Haidarem, liderem formacji Lion Shepherd, doszło do zamachów w Hiszpanii, w tym na barcelońskiej Rambli.

Kamil chciał też opowiedzieć, jak czuje się w czasach kryzysu uchodźczego i wojny domowej w jego ojczyźnie. Trudno jednak nie spytać, czy taka sytuacja, jak zamachy w Hiszpanii, nie sprawia, że osobę z Syrii bierze się pod lupę.

– Na pewno wielu ludziom podnosi się ciśnienie i wzrasta poziom zachowań ksenofobicznych – mówi muzyk. – Przez chwilę. Osobiście tego nie dostrzegam, ale ludzie żyjący wokół mnie zwracają uwagę, jak się na mnie patrzy. Ja już się przyzwyczaiłem. Kiedyś kolega z zagranicy stwierdził, że muszę być bardzo sławną osobą w Polsce, bo jak weszliśmy do pewnej restauracji – wszyscy mi się długo przyglądali. Wytłumaczyłem mu, że w takim społeczeństwie jak polskie, które jest raczej homogeniczne – mój wygląd mocno rzuca się w oczy.

To jeden ze współczesnych paradoksów: gdy dochodzi do zamachu – ludzie z Bliskiego Wschodu, Arabowie, muzułmanie zastanawiają się, czy nie uderzy rykoszetem w Bogu ducha winnego emigranta.

– Staram się tak nie myśleć i zachować zdrowy rozsądek oraz zimną krew – komentuje Kamil. – Takie wydarzenia, jak to w Barcelonie, we mnie też wzbudzają złość: to moje ukochane miasto. Ale przede wszystkim jestem przeciwny przemocy, terroryzmowi i szerzeniu swoich racji czy poglądów z pomocą siły i terroru, szczególnie wymierzonego w niewinnych ludzi. To najniższa forma agresji. Czuję się Europejczykiem, jestem mieszkańcem Unii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10836

Wydanie: 10836

Zamów abonament