Aktywa pieniężne jako kategoria bilansowa
Gotówka w kasie, środki na rachunku bankowym, czeki i weksle wymagalne w okresie krótszym niż trzy miesiące od dnia wystawienia to przykłady pozycji zaliczanych do inwestycji krótkoterminowych.
Obrót gotówkowy i bezgotówkowy są uzupełniającymi się elementami systemu płatniczego. Z różnych przyczyn podmioty gospodarcze zaczęły w ciągu ostatnich kilkunastu lat odchodzić od płatności gotówkowych w obrocie gospodarczym na rzecz rozliczeń bezgotówkowych. Płatności bezgotówkowe dotyczą zwykle wyższych kwot, ale w obrocie wciąż ma miejsce istotna liczba transakcji gotówkowych. Wiele podmiotów gospodarczych, oprócz prowadzenia rachunków bankowych do realizacji różnych celów biznesowych, posiada pewien zasób środków pieniężnych w fizycznej postaci (kasa), a także rozlicza się za pomocą innych bezgotówkowych środków płatniczych. Warto przypomnieć, jakie obowiązki związane z tą grupą aktywów wynikają z ustawy o rachunkowości (dalej uor).
Co zaliczać
Aktywa pieniężne są zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 25 uor jako aktywa w formie krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz. Zalicza się do nich również inne aktywa finansowe, w tym w szczególności naliczone odsetki od aktywów finansowych. W sprawozdaniu finansowym prezentuje się je w pozycji B. III.1 c aktywów bilansu (sporządzanego według załącznika nr 1 do uor), w podziale na:
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach,
- inne środki pieniężne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta