Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pęknięcie włoskiego buta

16 czerwca 2018 | Front | JB

Matteo Salvini obiecuje ocalić Włochy przed imigrantami, przed dominacją Niemiec. Czy uchroni je przed utratą jedności, 
do czego doprowadziłoby konsekwentne wprowadzenie w życie jego politycznego programu?

Gdy 4 czerwca Giuseppe Conte zakończył przedstawiać w Senacie program pierwszego od II wojny światowej populistycznego włoskiego rządu, obrócił się w prawo i serdecznie uścisnął dłoń Mattea Salviniego, przywódcy Ligi. Dopiero po chwili, z wyraźnie mniejszym entuzjazmem, nowy premier skierował się w drugą stronę, ku Luigiemu Di Maio, liderowi Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S). Miliony telewidzów śledzących tę scenę nie miały wątpliwości, kto od tej pory będzie trzymał rzeczywistą władzę w Rzymie. Oto znowu, jak tyle razy w 160-letniej historii włoskiego państwa, północ stała się ważniejsza od południa i będzie mu narzucać swoją wolę. Głęboki podział cywilizacyjny, który jest najważniejszym powodem paraliżu Włoch, znów nie zostanie przełamany.

Arytmetyka wyborcza zdawała się mówić inaczej. Rząd Contego opiera się przecież przede wszystkim na wywodzącym się z południa Italii ruchu M5S, który zdobył na początku marca prawie 33 proc. głosów, niemal dwa razy więcej niż Liga, która ma swoją bazę w Turynie, Mediolanie i Wenecji. Jednak od wyborów to notowania ugrupowania Salviniego poszybowały w sondażach i ocierają się już o 30 proc.

– Wiele tłumaczy różnica osobowości obu liderów. 33-letni Di Maio został „stworzony" przez założyciela M5S Beppe Grilla, to ułożony chłopak, który miał zostać twarzą budzącego u wielu strach ugrupowania –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11078

Wydanie: 11078

Zamów abonament