Dyscyplinarka dla ciężarnej za zgodą związku
OCHRONA | Nawet jeśli pracownica „zasłuży" na natychmiastowe zwolnienie z pracy, to jeśli jest w ciąży, pracodawca musi uzyskać na ten ruch zgodę reprezentującej ją zakładowej organizacji związkowej. Ryszard Sadlik
Zasadą jest zakaz wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę z kobietą będącą w ciąży. Wynika to z art. 177 § 1 k.p. Zgodnie z nim, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego – chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Ta zasada ma zastosowanie także do:
- ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,
- pracownika korzystającego z urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego oraz z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 1821g, art. 1823 § 3 k.p., art. 183 § 2 k.p.).
Ograniczenia te nie mają jednak zastosowania do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Nie ma też zakazu rozwiązywania umów za porozumieniem stron.
Zatem w przypadku normalnego funkcjonowania pracodawcy, w zasadzie nie ma on możliwości wypowiedzenia umowy o pracę kobiecie będącej w ciąży. Zabronione jest także złożenie jej wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy określonego w art. 42 k.p. Zakaz ten obowiązuje również wtedy, gdy kobieta poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia.
Zakaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta