Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieci walczą o życie

26 lipca 2018 | Kultura | Barbara Hollender
≥Zaid, bohater filmu „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki, ze swym małym podopiecznym  nowe horyzont?
źródło: materiały prasowe
≥Zaid, bohater filmu „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki, ze swym małym podopiecznym nowe horyzont?

Festiwal Nowe Horyzonty otworzy w czwartek pokaz poruszającego dramatu libańskiego „Kafarnaum", uhonorowanego w Cannes nagrodą specjalną.

Piękna, 44-letnia kobieta o dziewczęcej urodzie. Urodziła się w Baabdat, 22 kilometry od Bejrutu. Jej dzieciństwo i wczesną młodość naznaczyła wojna. Po maturze Nadine Labaki studiowała na wydziale audiowizualnym na uniwersytecie bejruckim. Realizowała muzyczne teledyski, krótkie filmy. Dziś jest jedną z najciekawszych indywidualności kina Bliskiego Wschodu. Artystką o dużej wrażliwości, czułą na klimaty społeczne.

W 2005 roku Nadine Labaki zadebiutowała w fabule „Karmelem", portretując współczesne mieszkanki Bejrutu i zderzenie tradycji z nowoczesnością. Potem głośnym stało się jej pełne dystansu spojrzenie na konflikty wyznaniowe w Libanie „Dokąd teraz?". Ubrane na czarno kobiety szły tam przez rozżarzone słońcem pustkowie. Część miała odkryte twarze, część spowita była w chusty. Na cmentarzu rozdzielały się na dwie grupy. Jedne szły ku grobom katolickim, inne ku muzułmańskim. Ale łączył je ten sam ból.

To były matki, żony, córki, które straciły najbliższych w pełnej nienawiści wojnie domowej. – Gdyby to od nich zależało, nie byłoby podziałów i tragedii – mówiła wtedy Labaki. Ten film o kobietach zdecydowanych na wszystko, byle nie dopuścić do eskalacji konfliktów, zadedykowała: „Naszym matkom".

Dzieci z dzielnic nędzy

W tym roku „Kafarnaum" wielu krytyków uważało za głównego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11112

Wydanie: 11112

Spis treści
Zamów abonament