Dzieci walczą o życie
Festiwal Nowe Horyzonty otworzy w czwartek pokaz poruszającego dramatu libańskiego „Kafarnaum", uhonorowanego w Cannes nagrodą specjalną.
Piękna, 44-letnia kobieta o dziewczęcej urodzie. Urodziła się w Baabdat, 22 kilometry od Bejrutu. Jej dzieciństwo i wczesną młodość naznaczyła wojna. Po maturze Nadine Labaki studiowała na wydziale audiowizualnym na uniwersytecie bejruckim. Realizowała muzyczne teledyski, krótkie filmy. Dziś jest jedną z najciekawszych indywidualności kina Bliskiego Wschodu. Artystką o dużej wrażliwości, czułą na klimaty społeczne.
W 2005 roku Nadine Labaki zadebiutowała w fabule „Karmelem", portretując współczesne mieszkanki Bejrutu i zderzenie tradycji z nowoczesnością. Potem głośnym stało się jej pełne dystansu spojrzenie na konflikty wyznaniowe w Libanie „Dokąd teraz?". Ubrane na czarno kobiety szły tam przez rozżarzone słońcem pustkowie. Część miała odkryte twarze, część spowita była w chusty. Na cmentarzu rozdzielały się na dwie grupy. Jedne szły ku grobom katolickim, inne ku muzułmańskim. Ale łączył je ten sam ból.
To były matki, żony, córki, które straciły najbliższych w pełnej nienawiści wojnie domowej. – Gdyby to od nich zależało, nie byłoby podziałów i tragedii – mówiła wtedy Labaki. Ten film o kobietach zdecydowanych na wszystko, byle nie dopuścić do eskalacji konfliktów, zadedykowała: „Naszym matkom".
Dzieci z dzielnic nędzy
W tym roku „Kafarnaum" wielu krytyków uważało za głównego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta