Gdzie rozliczyć VAT przy usługach B2B
Aby ustalić, że miejscem świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy jest jego siedziba, należy sprawdzić, czy faktycznie są tam podejmowane istotne decyzje dotyczące ogólnego zarządu i wykonywane centralne zadania administracyjne.
Zgodnie z zawartą w ustawie o VAT generalną zasadą ustalania miejsca świadczenia usług w przypadku usług typu B2B (ang. business-to-business, czyli usług pomiędzy przedsiębiorcami), miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Dostawca usług powinien zwrócić uwagę czy nabywca faktycznie prowadzi działalność w miejscu położenia siedziby.
Fiskus może zakwestionować
Jeżeli bowiem okazałoby się, że jest to miejsce położone poza Polską, gdzie działalność nabywcy jest jedynie zarejestrowana, to organy podatkowe mogą zakwestionować sposób rozliczenia sprzedaży polegający na jej rozpoznaniu jako niepodlegającej opodatkowaniu VAT na terenie Polski. Będzie to prowadzić do powstania zaległości w VAT, wymierzenia dodatkowego zobowiązania VAT oraz naliczenia odsetek od zaległości podatkowych.
Takie postępowanie organów znajduje potwierdzenie np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 16 listopada 2016 r. (I SA/Wr 593/16) i w wyroku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta