Ogół praw i obowiązków w spółce jest prawem majątkowym
Dochód ze zbycia udziału w spółce osobowej, wspólnik będący osobą fizyczną powinien opodatkować według skali, czyli stawką 18 lub 32 proc.
4 lipca 2018 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów udzielił odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 7447 dotyczące opodatkowania przez osobę fizyczną dochodu ze zbycia ogółu praw i obowiązków (OPiO) w spółce osobowej. Wskazał, że w przypadku zbycia OPiO otrzymaną należność należy rozliczyć poza działalnością gospodarczą, gdyż będzie to przychód z praw majątkowych.
Konieczny zapis w umowie
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 10 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), aby można było zbyć OPiO, konieczne jest zawarcie w umowie spółki osobowej stosownych postanowień umożliwiających zbycie. W przeciwnym razie zbycie nie będzie możliwe do czasu zmiany umowy spółki osobowej w tym zakresie.
Zbycie (najczęściej sprzedaż innemu podmiotowi) OPiO jest czym innym niż wystąpienie ze spółki realizowane najczęściej przez wypowiedzenie umowy spółki, chociaż na zasadzie swobody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta