Skąd się wziął miliard dolarów
Skąd się wziął miliard dolarów
18 krajów świata zadeklarowało jesienią 1989 roku gotowość stworzenia Polskiego Funduszu Stabilizacyjnego. Celem jego powstania było wsparcie na okres roku wymienialności złotego, jako jednego z warunków powodzenia naszej reformy gospodarczej. Podstawą do jego powstania było memorandum of understanding z 28 grudnia 1989.
Pierwszym krajem, który przekazał pieniądze na ten cel, były Stany Zjednoczone. "To ja podpisałem czek na 200 mln dolarów ostatniego dnia 1989 roku -- powiedział podczas zeszłorocznej wizyty w Warszawie b. zastępca sekretarza Skarbu USA, John Robson. I wystąpił tu paradoks -- dowodem, że całe przedsięwzięcie się udało jest fakt, że ani jeden dolar z tego źródła nie został wykorzystany na cel, na który został przeznaczony" -- stwierdził.
Pieniądze zostały złożone na Fund Account, rachunku otwartym w imieniu NBP w Federal Reserve Bank of New York (FRBNY) . Na koncie tym nie znalazły się jednak te pieniądze, które otrzymaliśmy w formie otwartych linii kredytowych. Pozostały one do wykorzystania w krajach dawców. Zdeponowanymi środkami dysponuje FRBNY lokując je w różnorodne instrumenty o niskim ryzyku na amerykańskim rynku kapitałowym. Od początku 1990 roku na koncie narosły odsetki w wysokości blisko 16, 5 mln USD. Pieniądze te są wykorzystywane na obsługę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta