Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Donbaski poligon radykałów

07 września 2019 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Utworzony pięć lat temu batalion Azow od początku wojny w Donbasie tworzy sieć radykałów. Próbuje ich rekrutować  za granicą. Według brytyjskiej prasy „łowił” ich np. wśród neonazistów  na Wyspach (na zdjęciu ochotnicy batalionu składają przysięgę na wierność krajowi, Kijów 2014 r.)
źródło: Forum
Utworzony pięć lat temu batalion Azow od początku wojny w Donbasie tworzy sieć radykałów. Próbuje ich rekrutować za granicą. Według brytyjskiej prasy „łowił” ich np. wśród neonazistów na Wyspach (na zdjęciu ochotnicy batalionu składają przysięgę na wierność krajowi, Kijów 2014 r.)
Szwed Mikael Skillt (z lewej) otwarcie przyznaje się do bycia neonazistą. Zanim pojechał walczyć w Donbasie po stronie Ukraińców, przez ponad 20 lat angażował się w działalność ekstremistycznych organizacji
źródło: Carl Ridderstråle
Szwed Mikael Skillt (z lewej) otwarcie przyznaje się do bycia neonazistą. Zanim pojechał walczyć w Donbasie po stronie Ukraińców, przez ponad 20 lat angażował się w działalność ekstremistycznych organizacji

Na wschodzie Ukrainy walczy nawet kilka tysięcy prawicowych ekstremistów z całego świata. 
Wielu z nich, podobnie jak ochotnicy z ISIS, po powrocie do domu może stwarzać poważne zagrożenie terrorystyczne.

 

Bomba domowej roboty wybuchła styczniowej nocy 2017 roku niedaleko jednego z baraków zamieszkiwanych przez uchodźców. W wyniku eksplozji ciężko ranny w nogi został pracownik ośrodka dla imigrantów w Göteborgu. Szwedzka policja po kilkunastu dniach zatrzymała trzech mężczyzn podejrzanych o zorganizowanie zamachu. Okazało się, że należeli do neonazistowskiego ugrupowania Nordycki Ruch Oporu. Służby szybko ustaliły, że mieli związek z dwoma wcześniejszymi atakami bombowymi w miejscach, w których przebywali uchodźcy.

Według prokuratury wszyscy trzej odbyli wcześniej trening wojskowy zorganizowany przez ultranacjonalistyczny Rosyjski Ruch Imperialny. Organizacja ta prowadzi obozy, w których rekrutuje i szkoli ochotników do walki po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie. I choć zatrzymani mężczyźni zapewniali, że uczestniczyli w ćwiczeniach „tylko dla zabawy", zdaniem śledczych doprowadziło to do radykalizacji ich poglądów. Na obozie mieli się także nauczyć, jak konstruować bomby.

Podobny proces zachodzi wśród innych radykałów walczących po obu stronach frontu na wschodzie Ukrainy. Po powrocie do swoich ojczyzn wielu z nich, podobnie jak trójka Szwedów, jest gotowych dalej realizować swoje cele, posuwając się przy tym do morderstw i zamachów.

Przygoda życia

Niemcy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11452

Wydanie: 11452

Zamów abonament