Ciągle w sferze planów
Wolny rynek energii elektrycznej w Europie
Ciągle w sferze planów
Centralne położenie Polski między skandynawskim systemem elektroenergetycznym NORDEL, a zachodnim systemem UCPTE, wschodnimi sytemami dawnego ZSRR oraz południowym systemem SUDEL (Grecja, b. Jugosławia oraz Austria) , stwarza dla Polski szansę na zwiększenie w przyszłości wpływów dewizowych, głównie za usługi związane z tranzytem energii elektrycznej -- twierdzi prof. Jan Popczyk, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.
Wcześniej jednak polski oraz europejskie systemy elektroenergetyczne muszą się zmienić.
Ceny energii elektrycznej dla odbiorców finalnych w różnych krajach w Europie znacznie od siebie odbiegają. Prąd najtańszy jest w Skandynawii (duża liczba elektrowni wodnych) . Gospodarstwa domowe płacą tam ok. 4 centów za k Vh. W Niemczech cena ta wynosi już 20 centów za k Vh. Najdrożej jest we Włoszech, gdzie energia elektryczna kosztuje przeciętnego Włocha 24 centy. W Polsce na razie cena utrzymuje się na poziomie ok. 4, 8 centów za k Vh.
Strona trzecia do sieci
Polska może zarobić na tranzycie tańszej energii elektrycznej ze Skandynawii do krajów Europy Zachodniej oraz na wymianie energii między Wschodem a Zachodem. Warunkiem jest powstanie wolnego rynku.
Możliwość zaopatrywania przemysłu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta