Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciągle w sferze planów

28 grudnia 1993 | Ekonomia | JC

Wolny rynek energii elektrycznej w Europie

Ciągle w sferze planów

Centralne położenie Polski między skandynawskim systemem elektroenergetycznym NORDEL, a zachodnim systemem UCPTE, wschodnimi sytemami dawnego ZSRR oraz południowym systemem SUDEL (Grecja, b. Jugosławia oraz Austria) , stwarza dla Polski szansę na zwiększenie w przyszłości wpływów dewizowych, głównie za usługi związane z tranzytem energii elektrycznej -- twierdzi prof. Jan Popczyk, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

Wcześniej jednak polski oraz europejskie systemy elektroenergetyczne muszą się zmienić.

Ceny energii elektrycznej dla odbiorców finalnych w różnych krajach w Europie znacznie od siebie odbiegają. Prąd najtańszy jest w Skandynawii (duża liczba elektrowni wodnych) . Gospodarstwa domowe płacą tam ok. 4 centów za k Vh. W Niemczech cena ta wynosi już 20 centów za k Vh. Najdrożej jest we Włoszech, gdzie energia elektryczna kosztuje przeciętnego Włocha 24 centy. W Polsce na razie cena utrzymuje się na poziomie ok. 4, 8 centów za k Vh.

Strona trzecia do sieci

Polska może zarobić na tranzycie tańszej energii elektrycznej ze Skandynawii do krajów Europy Zachodniej oraz na wymianie energii między Wschodem a Zachodem. Warunkiem jest powstanie wolnego rynku.

Możliwość zaopatrywania przemysłu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 151

Spis treści
Zamów abonament