Wyjść z cienia Ypres
Konwencja o całkowitym zakazie rozwoju, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz zniszczeniu jej zapasów może wejść w życie na początku 1995 r.
Wyjść z cienia Ypres
Longin Pastusiak
Mam nadzieję, że w niedługim czasie Sejm otrzyma od rządu RP tekst konwencji o całkowitym zakazie broni chemicznej. Aprobata tego tekstu jest niezbędna, aby prezydent RP mógł ratyfikować tę konwencję. W tej chwili międzynarodowa organizacja parlamentarna z siedzibą w Nowym Jorku -- Parliamentarians for Global Action -- mobilizuje parlamentarzystów na całym świecie, by przyspieszyć wejście w życie wspomnianej konwencji. Niniejszym artykułem pragnę zmobilizować władze polskie do przyspieszonych działań na rzecz szybkiej ratyfikacji przez Polskę konwencji o zakazie broni chemicznej.
Po wielu latach negocjacji 13 stycznia 1993 r. w Paryżu podpisana została konwencja o całkowitym zakazie rozwoju, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz zniszczeniu jej zapasów. W chwili obecnej aż 154 kraje podpisały konwencję, a tylko cztery państwa ją ratyfikowały, w tym Szwecja. Nie podpisały dotąd konwencji m. in. takie kraje, jak Egipt, Irak i Syria. Oczekuje się, że konwencja wejdzie w życie na początku 1995 r. , kiedy ratyfikuje ją wymagana liczba 65 krajów.
Konwencja, znana pod angielskim skrótem CWC (Chemical Weapons...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta