Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Warunki pracy w sądach

21 lipca 2021 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Sędzia ma orzekać, a nie załatwiać sprawy kliknięciem myszki.

Z ostatnich danych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że w 2016 r. około 745 tys. osób na całym świecie zmarło z powodu udarów i choroby niedokrwiennej serca, mających związek z pracą w wymiarze ponad 55 godzin tygodniowo. Tradycyjnie przyjmuje się 35–40-godzinny tydzień pracy. Z raportu WHO wynika, że przepracowanie zwiększa ryzyko udaru o 35 proc., a ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca o 17 proc. Jest to efekt nie tylko zwiększonego wysiłku, ale i zaburzonych proporcji czasu poświęcanego na pracę i inne aktywności życiowe, np. sport. Warto pochylić się nad tymi danymi i czasem pracy w sądach.

Czas pracy sędziów powraca jak bumerang

Sędziowie mają nienormowany czas pracy, a konkretnie art. 83 prawa o ustroju sądów stanowi, że czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań. W wyroku z 7 maja 2013 r. Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się niezgodności tego przepisu z art. 66 w związku z art. 24 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 30 i art. 47 w związku z art. 71 ust. 1. Ówczesna skarga konstytucyjna wniesiona w tej sprawie przez sędziego była wyrazem sprzeciwu wobec przeciążenia sędziów pracą i nakładania na nich zadań ponad normy wynikające z kodeksu pracy.

Sędziowie nie muszą więc ewidencjonować swojego czasu pracy, ale jednocześnie nie ma żadnych ograniczeń przypisywanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12018

Wydanie: 12018

Spis treści

Reklama

Zamów abonament