Eksperyment procesowy sprawdzi alibi
Ta ważna czynność dowodowa jest dynamiczna i przeprowadzana w formie inscenizacji.
Prowadząc śledztwa dotyczące bardzo różnych przejawów kryminalnej aktywności przestępców, miałem okazję przeprowadzać dowodowe czynności procesowo-kryminalistyczne określone mianem eksperymentu procesowego. Podstawą jego zastosowania jest art. 211 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym istotą eksperymentu procesowego jest przeprowadzenie doświadczenia bądź odtworzenia, stanowiącego przedmiot rozpoznania zdarzenia lub jego fragmentów w celu sprawdzenia okoliczności istotnych dla sprawy.
Z ważniejszych eksperymentów procesowych, w których uczestniczyłem, pamiętam te przeprowadzone w śledztwach dotyczących kradzieży napisu „Arbeit macht frei", uprowadzenia i zabójstwa dziennikarza, pobicia ze skutkiem śmiertelnym górnika oraz postrzelenia z broni palnej przestępcy przebywającego w szpitalu. Mogę śmiało stwierdzić, że każdy z nich tworzył tzw. wartość dodaną w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym i nie był stratą czasu ani środków. Pozwoliły one na odtworzenie zdarzeń, jakie miały miejsce tempore criminis, wskazanie kierunków pozyskania kolejnych dowodów, a w jednym przypadku przeprowadzone doświadczenie pozwoliło w zasadzie na obalenie linii obrony podejrzanego.
Eksperyment procesowy ma na celu weryfikację zgromadzonych środków dowodowych oraz opartych na nich ustaleń faktycznych. Ta ważna czynność dowodowa cechuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta