Konkurs na stanowisko urzędnika nie zawsze kończy się sukcesem
Sankcja nieważności jest instytucją prawną, która eliminuje z obrotu daną czynność prawną lub postępowanie ze skutkiem wstecznym.
Uznaje się ją za nieistniejącą w obrocie prawnym od początku. W praktyce można spotkać się z zastosowaniem takiej konstrukcji do postępowań konkursowych dotyczących zatrudnienia pracownika samorządowego na wolnym stanowisku urzędniczym.
Względy organizacyjne
Kierownicy urzędów samorządowych piszą wówczas, że unieważniają konkurs „ze względów organizacyjnych".
Przyczyny kryjące się za takim rozstrzygnięciem bywają różne. Niekiedy w toku postępowania konkursowego nie udaje się wyłonić osoby, której kwalifikacje odpowiadają oczekiwaniom samorządowego pracodawcy. Niekiedy w czasie trwania postępowania konkursowego w strukturze jednostki zachodzą zmiany, które czynią nabór bezprzedmiotowym lub bezcelowym (np. z uwagi na zmianę sytuacji finansowej jednostki). Może zdarzyć się też, że pracodawca nie chce nawiązać stosunku pracy z osobą, która wygrała w konkursie. W takich sytuacjach zdarza się, że kierownik urzędu postanawia unieważnić nabór z uwagi na np. „przyczyny organizacyjne".
Nie ma dowolności
Kierownik urzędu oraz członkowie komisji przeprowadzającej postępowanie konkursowe na wolne stanowisko urzędnicze muszą pamiętać, że procedura taka nie może być wykonywana w dowolny sposób. Organy władzy publicznej rozstrzygając o prawach i obowiązkach jednostek niepodległych im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta