Akcyza na zdrowie, czyli o społecznej funkcji podatków
Państwo może przy pomocy podatków skłaniać konsumentów do wyboru mniej szkodliwych wyrobów tytoniowych – przekonywali eksperci w czasie debaty „Rz" „Optymalizacja polityki akcyzowej w czasach Covid-19 – szanse i zagrożenia".
– Z powodu chorób odtytoniowych na świecie umiera co roku prawie 8 mln osób. W tej grupie 1 mln to tzw. bierni palacze. Dlatego wiele energii wkładamy w to, by palaczy z ich nałogu wyprowadzić. Poczynając od porady lekarskiej, przez psychologa, po farmakoterapię. Z tej ścieżki lekarskiej wraca jednak około 30–40 proc. pacjentów, którzy twierdzą, że nie chcą rzucić palenia. A przymusu zastosować nie możemy. Do tego dochodzą pacjenci z tzw. odbicia, czyli ci, którym udało się wytrzymać bez palenia 2–3 miesiące, 2–3 lata, ale niestety wrócili do nałogu. Dlatego staramy się wskazywać rozwiązania o obniżonej szkodliwości – mówił prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Wskazywał przy tym, że tradycyjne papierosy to produkty zdecydowanie najbardziej szkodliwe dla zdrowia palaczy, przede wszystkim za sprawą obecności w dymie papierosowym substancji smolistych i różnych związków toksycznych. Mniej szkodliwe są e-papierosy, tu jednak zastrzegł, że chodzi o wyroby markowe, licencjonowane, tymczasem duża część płynów do tych produktów wytwarzana jest bez zachowania standardów, ze składników niewiadomego pochodzenia i stąd problemy z oceną ich szkodliwości dla zdrowia. Zdaniem prof. Fala tego problemu nie ma w przypadku nowatorskich wyrobów tytoniowych, do podgrzewania, bo tu zjawisko podrabiania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta