Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki samorządu terytorialnego
Termin na implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia zbliża się nieuchronnie. Polski ustawodawca wciąż nie przyjął przepisów wdrożeniowych. Jeśli do 17 grudnia nie zostaną przyjęte – jednostki samorządu będą stosować je wprost.
Zgodnie z Dyrektywą chroniącą sygnalistów, na wskazanych podmiotach ciążyć będzie obowiązek ustanowienia procedur, rozwiązań prawnych i organizacyjnych oraz wdrożenia specjalnych narzędzi, które będą służyć umożliwieniu bezpiecznego dokonywania zgłoszeń nieprawidłowości. Z powodu braku ogólnokrajowych regulacji, miasta, starostwa i duże gminy samodzielnie zaczynają tworzyć własne procedury chroniące sygnalistów.
Zakres uprawnień samorządów
Zakres obowiązków dla jednostek samorządu terytorialnego w treści samego aktu nie został wskazany zbyt szeroko, jednak nie ma wątpliwości, że ilość zadań dla samorządów zwiększy się znacząco w obliczu wielości przyjmowanych zgłoszeń. Zwiększona podaż informacji o potencjalnych nieprawidłowościach w przedsiębiorstwach, szczególnie w obszarach określonych w art. 2 Dyrektywy, będzie z pewnością skutkowała nasileniem kontroli prowadzonych przez organy administracji.
Wzmożona kontrola obejmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta