Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka pytań do ministra spraw zagranicznych

12 listopada 1997 | Kraj | KC

TRYBUNAŁ W STRASBURGU

Sędzia z ogłoszenia

Kilka pytań do ministra spraw zagranicznych

K RYSTYNA CHRUPKOWA

Powołanie na sędziego poprzedza u nas długa droga: od studiów prawniczych i aplikacji przez ocenę Krajowej Rady Sądownictwa do aktu powołania przez prezydenta RP. Żeby zaś znaleźć się w trybunałach: Konstytucyjnym lub Stanu, trzeba jeszcze zostać wybranym przez Sejm. Za to sędzią prezentującym Polskę w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu zostaje się zogłoszenia.

W "Rzeczpospolitej" z 6 października ukazało się płatne ogłoszenie MSZ informujące, że ci, którzy mają ochotę znaleźć się w Trybunale Praw Człowieka, powinni przesłać do MSZ stosowne podania, najpóźniej do 17 października. Wstępna lista trzech polskich kandydatów do Trybunału znalazła się w Strasburgu pod koniec października. Ostatecznego wyboru sędziów dokona Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy pod koniec stycznia 1998 r.

Pomysł, który budzi wątpliwości

Pomysł z ogłoszeniem budzi poważne wątpliwości. Nie mieści się zupełnie w polskiej tradycji życia publicznego. Można zaryzykować tezę, że niektórzy nie zgłosili się właśnie ze względu na tę formę. To po pierwsze. Po drugie: bardzo krótki okres zgłoszenia -- dziesięć dni od ogłoszenia -- mógł wyeliminować w przedbiegach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1227

Spis treści
Zamów abonament