Europa zmniejsza siarkowe chmury
W Polsce straty z powodu zanieczyszczenia powietrza przekraczają 10 proc. PKB, na Zachodzie -- 2-4 proc.
Europa zmniejsza siarkowe chmury
K RYSTYNA FOROWICZ
Każdego roku przemysł Europy "pompuje" do atmosfery prawie 34 mln ton dwutlenku siarki i 21 mln ton tlenków a zotu.
W wyniku reakcji tych związków z tlenem iwodą powstają kwasy, które wracają na Ziemię w postaci rozcieńczonego kwasu siarkowego i kwasu azotowego, czyli "kwaśnego deszczu", śniegu lub gradu. Kwaśne trujące chmury wraz z wiatrem przemieszczają się nad państwami; niszczą lasy, glebę, życie w rzekach i jeziorach Z powodu zakwaszonej atmosfery rozlatują się zabytki Wenecji i Aten, zagrożona jest słynna iglica Kleopatry w Nowym Jorku, a ocynkowane dachy Paryża, wykazują kilkakrotnie mniejszą trwałość niż te pokrywające wiejskie domy.
Zjawisko "kwaśnych deszczów" towarzyszyło człowiekowi od dawna. Jednak nasiliło się ono szczególnie po zapoczątkowaniu rewolucji przemysłowej, ok. 200 lat temu, kiedy masowo uruchamiano fabryki, wykorzystujące węgiel jako główne źródło energii. Obok spalania węgla, nafty, naturalnych gazów, innych paliw kopalnych, producentami kwasów do atmosfery są konwencjonalne elektrownie, przemysł, motoryzacja i wybuchy wulkanów - stwierdzili naukowcy.
Największe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta