Praca albo życie ponad stan
Unia próbuje znaleźć wspólne lekarstwo
Praca albo życie ponad stan
20 i 21 listopada w Luksemburgu szefowie państw i rządów krajów "15" będą starali się uporać z kwadraturą koła - znaleźć przepis na obniżenie poziomu bezrobocia, nie ograniczając przy tym opieki socjalnej, na którą Europę Zachodnią już dziś nie stać. W miarę jak propozycje Komisji Europejskiejpoprawy sytuacji na rynku pracy są wyrzucane przez kraje członkowskie do kosza, coraz więcej osób obawia się, że zbliżający się szczytzostanie uznany przez społeczeństwa europejskie za farsę. Natomiast bezrobocie nadal pozostanie znacznie ważniejszym problemem dla Unii niż jej poszerzenie na wschód.
Im trudniej będzie rozładować napięcia na rynku pracy Europy Zachodniej, tym proces poszerzenia Unii będzie boleśniejszy a wygospodarowanie pieniędzy dla państw stowarzyszonych napotka większe opory. "Priorytetem Unii w nadchodzących latach będzie przede wszystkim walka z bezrobociem, następnie pomyślne zawiązanie unii walutowej i na trzecim miejscu poszerzenie Unii Europejskiej" -- przyznał trzy tygodnie temu w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej, Jacques Santer.
Stare przyzwyczajenia
W UE pracy szuka dziś 18 mln osób, 10, 6 proc. zawodowo czynnych. Jest to przeszło dwukrotnie więcej niż w Stanach Zjednoczonych (4, 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta