Trzy ogniwa systemu
Sądy, które stosują prawo wspólnotowe: czuwają nad jego przestrzeganiem
Trzy ogniwa systemu
CEZARY MIK
System sądowy Unii Europejskiej należy pojmować w sposób funkcjonalny. Oznacza to, że w jego skład wchodzą wszystkie sądy, które stosują prawo wspólnotowe i czuwają nad jego przestrzeganiem, niezależnie od tego, gdzie są usytuowane. Do systemu tego należą zatem -- działające na podstawie samego prawa Wspólnot Europejskich -- Europejski Trybunał Sprawiedliwości (istniejący najpierw jako Trybunał Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a od 1958 r. jako jednolity Trybunał dla trzech Wspólnot Europejskich) ; Sąd I Instancji (powołany do życia po zmianach dokonanych przez Jednolity Akt Europejski z 1986 r. , na podstawie decyzji Rady z 1988 r. ), aponadto sądy krajowe, które mają stać na straży przestrzegania prawa wspólnotowego.
Przyjrzyjmy się teraz wszystkim składnikom systemu.
Krajowa Temida
Zacznijmy od sądów krajowych, które -- ze względu na ich fundamentalne znaczenie w systemie sądowym UE -- Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nazywa nawet sądami wspólnotowymi prawa powszechnego.
Państwa członkowskie same decydują, jak zorganizować własne sądy, jak między nie podzielić kompetencje iwedług jakich procedur mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta