Wielka synteza za 3 miliardy dolarów
PROGRAM DO 2005 ROKU
Sprywatyzowano 355 spośród 500 przedsiębiorstw chemicznych. Największe zakłady nadal są własnością państwa
Wielka synteza za 3 miliardy dolarów
Produkcja polskiego przemysłu chemicznego stanowi zaledwie 9 proc. ogólnej wartości wyrobów przemysłowych. Jest to jeden z najniższych wskaźników w krajach europejskich. W państwach wysoko rozwiniętych wskaźnik ten osiąga 20-24 proc.
Przemysł chemiczny w Polsce, w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi, ma niedostateczny potencjał produkcyjny. Niedostatek środków finansowych, a w niektórych przypadkach również brak dostępu do nowoczesnych technologii ogranicza rozwój tej branży. Mimo to polski przemysł jest od wielu lat dostawcą na rynki Unii Europejskiej. Najczęściej sprzedawane są tam tylko produkty naszych zakładów. Technologie wytwarzania np. kwasów czy pochodnych tworzyw sztucznych kupują od nas przede wszystkim kraje azjatyckie: Tajwan, Chiny i Korea Południowa.
Coraz więcej prywatnych
Krajowy przemysł chemiczny to prawie 500 przedsiębiorstw, z których każde zatrudnia ponad 50 osób. 355 spośród nich (ok. 73 proc. ) to firmy już sprywatyzowane, ale wytwarzające tylko 46, 6 proc. ogólnej wartości produkcji. Ten niski udział wynika z faktu, że największe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta